W ostatnim czasie wprowadzono szereg ważnych zmian prawnych jak również będą odbywały się interesujące wydarzenia do udziału w których zapraszamy.
Wydarzenia
II Ogólnopolskie Forum Transferu Technologii "Wygrany, bo Wspierany" - 18 marca
FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW BRANŻY OPAKOWAŃ Przemysł opakowań w obliczu nowych wyzwań - 4 marca
MODERN PACKAGING – ekotransformacja opakowań – wizja 2030 - 3 marca
Prawo
- Zmiana terminu składania sprawozdań dot. opakowań
- Nowe wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej
- Objaśnienie prawne Ministerstwa Klimatu w sprawie aktualizacji decyzji w zakresie gospodarki odpadami
- BDO - JPK już od czerwca dodatkowy obowiązek?
- Zmiana terminu składania sprawozdań dot. opakowań
W Dzienniku Ustaw z dnia 30.01.2020 r. opublikowana została ustawa z dnia 23.01.2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wejdzie w życie już następnego dnia tj. 31.01.2020 r.
Roczne sprawozdania za 2019 r., które, zgodnie z obowiązującymi do dzisiaj przepisami przedsiębiorcy musieliby złożyć do 31.01.2020 r. za pomocą elektronicznej bazy danych o odpadach, będą mogły być złożone do 30 czerwca.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000150
- Nowe wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 25.02.2020 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19.02.2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów. Wejdzie ono wżyciepo7 dniach od publikacji, czyli w środę 4 marca 2020j. By skorzystać z okresu przejściowego na dostosowanie instalacji do nowych wymogów, wniosek o uzgodnieni operatu przeciwpożarowego trzeba złożyć do 3 maja. Problemy i wymagania nałożone na jedną z branż odczujemy wszyscy. Za spełnienie kolejnych wymogów zapłacą wytwórcy odpadów.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000296
Zgodnie z rozporządzeniem, miejsce przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania stałych odpadów palnych stanowi odrębną strefę pożarową, oddzieloną pasami wolnego terenu lub elementami oddzielenia przeciwpożarowego, zwaną dalej „strefą pożarową z odpadami stałymi”, o ile łączna objętość lub masa zgromadzonych odpadów przekracza odpowiednio 200 m3 lub 50 Mg. Ponadto rozporządzenie precyzuje, że należy zapewnić dostęp do wody (hydranty) i wskazuje, w jakiej ilości oraz drogę pożarową.
Ważne są liczne okresy przejściowe.
Jednak, aby podmioty, które jeszcze nie złożyły do Państwowej Straży Pożarnej wniosku o uzgodnienie do operatu przeciwpożarowego, zrobiły to najpóźniej do 3 maja 2020 r (przed wejściem w życie rozporządzenia). Później złożone dokumenty wymagają już spełnienia wymagań zawartych w rozporządzeniu (brak okresu przejściowego).
- Objaśnienie prawne Ministerstwa Klimatu w sprawie aktualizacji decyzji w zakresie gospodarki odpadami
Ministerstwo Klimatu opublikowało objaśnienie prawne dotyczące zmiany posiadanych decyzji w zakresie gospodarki odpadami: https://www.gov.pl/web/klimat/ministerstwo-klimatu-o-zmianie-posiadanych-decyzji-w-zakresie-gospodarki-odpadami
Komentarz https://www.prawo.pl/biznes/wnioski-o-przetwarzanie-odpadow-do-5-marca-skutki-objasnien,498225.html
4 BDO - JPK już od czerwca dodatkowy obowiązek?
W ramach wdrażania przepisów dotyczących Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta warto rozważyć sposób zbierania informacji finansowych, jakie koszty są związane z gospodarką odpadami po produktach.
W tym zakresie potencjalne wykorzystanie do tego BDO wydaje się dobrym pomysłem jednak zakres i czas wdrożenia tego wymogu powinien być poddany pod dyskusje.
Jednak już obecnie trwają prace, aby dane z BDO w zakresie dokumentowania obrotu odpadami weryfikować z danymi w JPK VAT.
W ramach danych zawartych na odpowiednim dokumencie elektronicznym generowanym w BDO wystawca będzie wprowadzał numer FVAT, która dokumentuje płatność za odbiór/zagospodarowanie odpadów.
W ramach danych zawartych na odpowiednim dokumencie elektronicznym generowanym w BDO wystawca będzie wprowadzał numer FVAT która dokumentuje płatność za odbiór/zagospodarowanie odpadów. W przypadku gdy w ramach usługi będzie realizowany więcej niż jeden odbiór na odpowiednich dokumentach:
- KPO – karta przekazania odpadów,
- KPOK – karta przekazania odpadów komunalnych,
- DPR – dokument potwierdzający recykling,
- DPO – dokument potwierdzający odzysk,
Oczekiwanym efektem – w związku z wdrożeniem nowych możliwości analizy danych podchodzących z baz administracyjnych ma być zmniejszenie się szarej strefy w obrocie odpadami, i zwiększenie wpływów do budżetu państwa.
- Najbliższe wydarzenie z udziałem PIOIRO
W trakcie konferencji omówione zostaną najbardziej aktualne zagadnienia związane z nowym „ładem opakowaniowym”, którego genezą są regulacje dotyczące ograniczenia stosowania opakowań z tworzyw sztucznych, produkowanych z surowców kopalnych oraz regulacje dotyczące gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Omówione zostaną wady i zalety „tradycyjnych” tworzyw sztucznych jako materiały opakowaniowe oraz zaprezentowana zostanie perspektywa zastosowania w opakowaniach alternatywnych tworzyw sztucznych z surowców odnawialnych (biopolimerów).
Udział w konferencjach jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.
Formularz do rejestracji uczestnictwa oraz program znajduje się na stronach:
MODERN PACKAGING – ekotransformacja opakowań – wizja 2030
www.moden-packaging.pl – 3 marca
Konferencja na terenie targów Warsaw Pack (Ptak Warsaw EXPO, al. Katowicka 62, Nadarzyn k/ Warszawy).
FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW BRANŻY OPAKOWAŃ Przemysł opakowań w obliczu nowych wyzwań
http://www.pakowanie.info/forum-przedsiebiorcow-branzy-opakowan.html - 4 marca
Konferencja na terenie targów Warsaw Pack (Ptak Warsaw EXPO, al. Katowicka 62, Nadarzyn k/ Warszawy).
II Ogólnopolskie Forum Transferu Technologii "Wygrany, bo Wspierany",
Program i zaproszenie w załączeniu, zgłoszenia i pytania na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Konferencja w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 22G w Łodzi w dniu 18.03.2020 r.
W szczególności zapraszam do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym „Wyzwania i szanse związane z Gospodarką w Obiegu Zamkniętym” którego jestem moderatorem. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele przedsiębiorców. W przypadku chęci aktywnego uczestniczenia w panelu i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami zapraszam do bezpośredniego kontaktu pod nr.tel 503080060 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.