Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań, Zachodnia 70, 90-403 Łódź , Polska tel: +48 (22) 247 86 44 biuro@pioiro.pl

Projekt rozporządzenia w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów

Kamery miejscach magazynowania lub składowania odpadów będą rejestrować obraz przez całą dobę także z dróg dojazdowych, a bieżący podgląd będą mieć pracownicy WIOŚ - PROJEKT nowego rozporządzenie ws. wizyjnego systemu kontroli.

 

W związku z przygotowywaną przez PIOIRO opinią do projektu rozporządzenia w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów, zwracamy się z prośba o opinie i swoje uwagi.

Zachęcamy o zwrócenie się do Państwa firm specjalizujących się w montażu monitoringu o wyliczenie kosztów dostosowania się do wymogów zawartych w projekcie rozporządzenia.

Monitorowaniu podlegają  wszystkie miejsca magazynowania  odpadów - palnych frakcji odpadów w tym również,opon, akumulatorów, olei, itd.  

Prosimy również o sprawdzenie, czy jest możliwe spełnienie art. 2 - 15 metrowa strefa - mając na uwadze ograniczenia monitorowania działek sąsiednich bez zgody ich właściciela?

Prosimy o jak przesłanie uzyskanych  informacji na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 2018.09.25

 


Krótka informacja dotycząca rozporządzenia
Instalowania kamer w miejscach magazynowania odpadów wprowadziła lipcowa nowelizacja ustawy o odpadach. Liczne pożary miejsc magazynowania odpadów oraz trudności z ustaleniem sprawców podpaleń były powodem wprowadzenia obowiązku montażu i utrzymania systemu monitoringu miejsc magazynowania odpadów.   

Przygotowany przez ministerstwo środowiska projekt rozporządzenia w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów określa szczegółowe wymagania dla prowadzenia wizyjnego sytemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, powierzchnię objętą rejestrowanym obrazem, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych systemu kontroli oraz wymogi przechowywania i udostępniania utrwalonego obrazu.

W wizyjny system kontroli obowiązkowo mają być wyposażone miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

Kamery mają być zainstalowane tak, aby rejestrowany obraz obejmował całą powierzchnię magazynowanych lub składowanych odpadów z drogami dojazdowymi i pasem otaczającym te miejsca o minimalnej szerokości 15 metrów. 

Urządzenia techniczne sytemu kontroli powinny zarejestrować obraz pozwalający na identyfikację osób w sposób ciągły przez całą dobę

Urządzenia techniczne powinny również umożliwiać wykorzystanie zapisu sygnału wizyjnego do jego odtworzenia z zastosowaniem tzw. stop-klatki, a także wykonanie kopii i pobierania zapisu w formie elektronicznej oraz określenia daty, czasu i miejsca zarejestrowanych zdarzeń i czynności. 

Zgodnie z rozporządzeniem wizyjny system kontroli powinien być prowadzony w taki sposób, aby umożliwić podgląd obrazu na żywo miejsca magazynowania lub składowania odpadów pracownikom wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Utrwalenie obrazu powinno odbywać się zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych. 

Nowe przepisy precyzują też, że utrwalony obraz ma być przechowywany na elektronicznym nośniku informacji.  

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, projektowane rozporządzenie dotyczące wizyjnego systemu kontroli wejdzie wżycie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy, tj. 22 lutego 2019 r. Natomiast posiadacze odpadów zobowiązani do stosowania wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, będą musieli niezwłocznie dostosować się do tych przepisów.    

Projekt Rozporządzenia (plik pdf) 

Przebieg prac legislacyjnych

 

Inne prace legislacyjne 

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzoru formularza sprawozdania

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych

Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń

Projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw

AKTUALNOŚĆI

Wyjątkowo do 1 kwietnia 2019 należy rozliczyć opłatę środowiskową

Zgodnie z ustawą - Prawo ochrony środowiska, przedsiębiorcy prowadzący działalność mającą wpływ na środowisko mają obowiązek corocznego składnia sprawozdania i wnoszenia opłaty środowiskowej.

Więcej…

Narzędzie audytu usługi wsparcia biznesowego jest teraz w trybie online

 Usługa wsparcia biznesowego BCP-CE - narzędzie audytu Projekt Biocompack-CE:

   

Głównym celem projektu jest zapewnienie silniejszych powiązań między instytucjami badawczo-rozwojowymi a przedsiębiorstwami w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych, w celu wprowadzenia sprawdzonych materiałów biodegradowalnych w opakowaniach z papieru i tektury.

Więcej…

ABC biodegradowalności – nowości technologiczne w domu, sklepie, kawiarni… i na polu z cyklu: Circular Economy. Zamykamy obieg! Warszawa 20190308

 

 

WARSZTATY

WARSZTATY
ABC biodegradowalności – nowości technologiczne w domu, sklepie, kawiarni… i na polu
z cyklu: Circular Economy. Zamykamy obieg!
  Więcej…

TARGI Smart City Expo po raz pierwszy w Polsce 20190612 Łódź

Smart City Expo Poland to pierwsze w Polsce targi dedykowane producentom i dostawcom nowoczesnych technologii służących do lepszego, wydajniejszego zarządzania infrastrukturą miejską. Podczas dwóch dni targów zostaną zaprezentowane najnowsze technologie, produkty i usługi, które zostały stworzone w celu podniesienia jakości życia mieszkańców miast.


Więcej…

Gospodarka obiegu zamkniętego - także w domu i w pracy! Warsztaty Warszawa 20190214

 Gospodarka obiegu zamkniętego -  także w domu i w pracy! Warsztaty Warszawa 

 

WARSZTATY

ABC BIODEGRADOWALNOŚCI W PRACY I DOMU

 

z cyklu: Circular Economy. Zamykamy obieg!

 

Jaka tematyka ?

  • Co to są biotworzywa i biokompozyty?
  • Jaka jest różnica między opakowaniami biodegradowalnymi a kompostowalnymi?
  • Strategia dotycząca biokompozytów – Projekt BIOCOMPACK-CE
  • Jak szybko bioodpady mogą stać się odżywczym prekompostem dla roślin?
  • Czy da się prosto kompostować w firmowej lub domowej kuchni?

 

Więcej…

Nowy projekt Mapy Drogowej GOZ - listopad 2018

W załączniku kolejna wersja projektu

Mapa Drogowa GOZ wersja 20181223

Konferencja o zmianach przepisów z zakresu Odpadów i Opakowań. Bezpłatne wydarzenie podczas targów Expo Silesia 22112018

 
Więcej…