Opublikowano szereg rozporządzeń obowiązujących od 1 maja każdego przedsiębiorcę związanego z gospodarką odpadami. W tym nowy wzór Karty Przekazania Odpadów.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów Dz.U.2019.819
Na podstawie art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701) rozporządzenie ustala wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów:
1) wzór karty przekazania odpadów, który jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2) wzór karty ewidencji odpadów, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3) wzór karty ewidencji odpadów niebezpiecznych, który jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
4) wzór karty ewidencji komunalnych osadów ściekowych, który jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
5) wzór karty ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
6) wzór karty ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji, który jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 maja 2019 r.
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeb ewidencji odpadów (Dz. U. poz. 1976), które z wejściem niniejszego rozporządzenia przestało obowiązywać.
W rozporządzeniu zrezygnowano z stosowania, we wzorach dokumentów, równoległego posługiwania się przez przedsiębiorców numerami REGON i NIP. Pozostawiono wyłącznie numer NIP. Ponadto na karcie przekazania odpadów, w trzech rubrykach dotyczących odpowiednio potwierdzenia przekazania odpadów, potwierdzenia przyjęcia odpadów do transportu i wykonaniu usługi transportu, a także potwierdzenia przejęcia odpadu, zmienione zostały ich opisy poprzez wykreślenie wyrazu „pieczęć”, a tym samym zmianie uległo ich brzmienie z „data, pieczęć i podpis” na „data i podpis”.
Z powyższego "ułatwienia" braku obowiązku posługiwania się pieczęcią przedsiębiorcy jednak nie nacieszą się za długo. Od przyszłego roku ewidencje mają być elektroniczne o czym poniżej.
W kolejnych rozporządzeniach również zrezygnowano z REGONU oraz zwrotu "pieczęć"
Planowane zmiany w ewidencji wynikające z ustawy o odpadach
Według projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w tzw. bazie danych odpadowych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o odpadach, przyjętej w poniedziałek przez rząd.
Projekt noweli ustawy odpadowej doprecyzowuje przepisy odnoszące się do funkcjonowania bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).
Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło, że projekt precyzuje m.in. to, iż od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. W projekcie proponuje się ponadto, by zawiadomienie marszałka województwa o aktywacji konta w rejestrze oraz o nadanym loginie i haśle do systemu odbywało się drogą elektroniczną.
Projekt przewiduje również możliwość elektronicznego przekazywania przez BDO dokumentów potwierdzających zbieranie, odzysk oraz recykling odpadów opakowaniowych, odpadów powstałych z olejów smarowych i opon, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także zużytych baterii i akumulatorów.
Nowe przepisy zakładają też, że przedsiębiorcy dokonujący wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, nie będą musieli dołączać oryginałów części dokumentów, zastępując je kopiami.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw
inne zmienione rozporządzenie