Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań, Zachodnia 70, 90-403 Łódź , Polska tel: +48 (22) 247 86 44 biuro@pioiro.pl

Opakowania dla produktów kosmetycznych na Targach PCI Days: czeka nas wiele zmian

 

Co się stanie z plastikowymi opakowaniami dla kosmetyków? Czy mogą zniknąć całkowicie z rynku? Czy istnieje tworzywo, którym można skutecznie zastąpić plastik i zachować jego najlepsze cechy? Na te i inne pytania starają się odpowiadać producenci opakowań, którzy trzymają rękę na pulsie.

Jak podaje Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol, w branży kosmetycznej aż 26% opakowań rocznie jest wykonane z tworzyw sztucznych, co przekłada się na 50 ton opakowań jednostkowych. Strategia Plastikowa, opisana w raporcie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego z 2019 roku zakłada, że do 2030 roku wszystkie wprowadzane na rynek opakowania z tworzyw sztucznych będą nadawały się do recyklingu. Sposobów na realizację założonego planu jest wiele, a każdy ma swoje zalety i wady.

Plastik w nowej odsłonie

Opakowania transparentne dla kosmetyków cieszą oko, jednak te z tworzywa innego niż szkło zazwyczaj nie są kojarzone z trendem ekologicznym. Przełamując stereotypy, niektórzy producenci proponują opakowania z materiału pochodzącego w 100% z recyklingu i nadającego się do ponownego przetworzenia. Materiał ten, znany jako reglanulat (tzw. RPET) jest bezpieczny dla klienta i spełnia założenia proekologiczne. W przypadku zapotrzebowania na nietypowy projekt opakowania, producenci zapewniają doradztwo w zakresie przygotowania projektu, aby produkt końcowy w dalszym ciągu nadawał się do recyklingu.

Inną propozycją proekologiczną jest wdrażanie opakowań z reglanulatu w proporcjach maks. 30% PCR na min. 70% nowego granulatu. Takie proporcje mają zagwarantować, że opakowanie zachowa swoje funkcje i jakość, a dodatkowo pozostanie w zgodzie z oczekiwaniami konsumentów. Ilość reglanulatu w gotowym materiale mniejsza niż 50% zapewnia również realizację detali w projekcie i gwarantuje ich trwałość.

Potencjalnie ponowne przetworzenie opakowań może wspomóc oczyszczanie mórz i oceanów z zalegających odpadów, o co od dawna walczą ekolodzy z całego świata. Niestety ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych nie jest możliwe w każdym przypadku. Wiele opakowań plastikowych w samej Polsce nie nadaje się do recyklingu i wymaga innego rodzaju postępowania.

A jeżeli nie plastik, to co?

Wydawałoby się, że jedną z najlepszych i najprostszych alternatyw dla plastiku jest popularne i pozornie mało innowacyjne szkło. Nie wpływa ono na właściwości produktu (także chemiczne), jest wytrzymałe, a opakowania z niego wykonane mogą być ładne i oryginalne. Co więcej, szkło w całości podlega recyklingowi i było bardzo długo stosowane w wielu branżach. Prawdopodobnie byłoby doskonałym rozwiązaniem, gdyby nie kilka cech, które spowodowały, że kilka lat temu zaczęło być wypierane przez plastik. Po pierwsze, jest ciężkie, a przez to uciążliwe w transporcie, zarówno zbiorowym do sklepu jak do domu konsumenta. Po drugie, trudno je upchnąć w opakowaniu zbiorczym, gdyż jest twarde i kompletnie nieelastyczne. Po trzecie, szkło może ulec stłuczeniu, a wówczas staje się niebezpieczne dla użytkownika. Wreszcie, szkło nie jest biodegradowalne, ale jako surowiec może być ponownie wykorzystane wiele razy.

Może więc poszukiwanym materiałem alternatywnym jest coś znacznie prostszego, jak papier? Jest to materiał lekki, elastyczny podczas formowania docelowych kształtów, łatwy w recyklingu i ogólnodostępny, a do tego tani. Wdrażanie opakowań z papieru i materiałów papieropodobnych odbywa się z powodzeniem w wielu zakładach kosmetycznych. Papier ma wiele zalet, lecz oczywiście nie jest materiałem doskonałym z racji swojej nietrwałości i podatności na różne uszkodzenia.

A może opakowanie nie jest potrzebne?

W przypadku wielu produktów prawdopodobnie możliwe jest całkowite zrezygnowanie z opakowania. Mogłoby to być najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, lecz rodzi dalsze problemy, takie jak opracowanie nowych wymogów bezpieczeństwa, aby produkt mógł, bez utraty jakości, bezpiecznie trafić do klienta. Podobnym proponowanym rozwiązaniem byłoby jednorazowe zakupienie przez konsumenta produktu w tradycyjnym opakowaniu i uzupełnianie go w specjalnie przygotowanym dystrybutorze lub drogerii. W ten sposób funkcjonuje już kilku producentów za granicami Polski. Między innymi udostępniają oni możliwość ponownego napełniania butelki szamponem w salonie fryzjerskim lub mydłem w markowym dystrybutorze. Tym sposobem ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych staje się realne i, co ważniejsze, zauważalne. Jak twierdzi jeden z producentów, którzy wprowadzili takie rozwiązanie, zużycie plastiku może spaść nawet o 30%.

Merytorycznie o recyklingu i nie tylko

Recykling jest jednym z najważniejszych tematów poruszanych w branży kosmetycznej od kilku lat. Nie ulega wątpliwości, że odciska ogromny wpływ na cały proces wdrażania nowych produktów i odświeżania istniejących już marek. Tematyka powiązana z recyklingiem i ekologicznymi rozwiązaniami dla przemysłu kosmetycznego zostanie poruszona w ramach Kosmetycznej Strefy Inspiracji podczas Targów PCI Days. Uczestnicy targów wysłuchają m.in. rzeczowych wykładów o barierach w recyklingu oraz dowiedzą się, czy recykling opakowań po produktach kosmetycznych należy do obecnie prowadzonych działań czy też nadal stanowi wyzwanie, przed którym stoi branża. Nie zabraknie też wykładu poświęconego projektowaniu opakowań z uwzględnieniem cyklu życia produktu, a szczególnie końca owego cyklu. O problemach Polskiego rynku opakowań dla kosmetyków wypowiedzą się eksperci m.in. z firmy Henkel, Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol czy Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań. Natomiast na stoiskach wystawienniczych producenci i dostawcy przedstawią aktualną ofertę rozwiązań opakowaniowych oraz własne propozycje na sprostanie współczesnym ekologicznym wymaganiom.

Oczywiście opakowania to nie jedyna specjalność Targów PCI Days 2020. Oferta wystawiennicza obejmuje również surowce, maszyny do produkcji, sprzęt i urządzenia laboratoryjne, urządzenia etykietujące i znakujące, usługi produkcji marki własnej, usługi logistyczne oraz IT. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, natomiast rejestracja jest możliwa poprzez oficjalną stronę internetową www.pcidays.pl.

Zapraszamy do udziału w Targach PCI Days 4 i 5 czerwca 2020 roku w Global EXPO w Warszawie przy ul. Modlińskiej 6D.

Partnerem wydarzenia jest Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań.

Więcej informacji o programie targów i ofercie wystawowej znajduje się na oficjalnej stronie wydarzenia oraz na profilach LinkedIn i Facebook.

 

Źródła:

Chomiuk Małgorzata, Ekomożliwości w opakowaniach i zamknięciach z tworzyw sztucznych w ,,Świat Przemysłu Kosmetycznego”, 1/2020;

Golla Patrycja, Wyzwania rynku opakowań plastikowych w ,,Świat Przemysłu Kosmetycznego”, 1/2020;

Łuchniak Antoni, Jak odświeżyć szatę graficzną opakowania, by nie stracić klientów? w ,,Świat Przemysłu Kosmetycznego”, 1/2020;

Pękała Katarzyna, W pogoni za pięknem – piękno ekologicznych opakowań w ,,Świat Przemysłu Kosmetycznego”, 1/2020;

Strategia Plastikowa i kosmetyki. Raport Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Deloitte Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, sp.k., Warszawa, wrzesień 2019;

Zakrzewska-Maciak Anna, Nowe wyzwania w branży projektowania opakowań w ,,Świat Przemysłu Kosmetycznego” 1/2020;

AKTUALNOŚĆI

Zmiana terminu PCI Days 2020: targi odbędą się 9 – 10 września

Oficjalnie informujemy, że Targi dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2020 zostały przeniesione i odbędą się jesienią, a dokładnie 9 i 10 września.

Decyzja o zmianie jest podyktowana zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego i zakazami wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia oraz troską o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia.

Więcej…

Forum Rozwoju Przemysłu opracowało postulaty wsparcia przedsiębiorstw w dobie pandemii

Szanowni Państwo,

 W związku z obecną sytuacją wprowadzenia stanu epidemicznego wywołanego przez rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce, Forum Rozwoju Przemysłu przygotowało propozycję instrumentów wsparcia przedsiębiorstw polskiego przemysłu w czasie i na skutek epidemii koronawirusa.

 

Więcej…

PIOIRO założycielem Forum Rozwoju Przemysłu - FRP

Forum Rozwoju Przemysłu

 

Forum Rozwoju Przemysłu to dobrowolne porozumienie zawarte pomiędzy organizacjami branżowymi funkcjonującymi w sektorze przemysłowym. Forum powstało z inicjatywy Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) stanowi przestrzeń do współpracy, dialogu i wymiany doświadczeń z komponentem legislacyjno-rzeczniczym.

Głównym celem Forum jest jak najlepsza reprezentacja tak ważnej gałęzi gospodarki jaką jest przemysł, w relacji z administracją państwową, jak i europejską. Koncepcja stworzenia tak przekrojowej formuły współpracy jest efektem doświadczeń Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego z ostatnich paru lat. Z wielu źródeł, włączając w to wyraźny głos przedstawicieli administracji publicznej, słyszymy iż brakuje jednego, silnego głosu przemysłu. Forum

Forum Rozwoju Przemysłu ma dać szansę na zbudowanie wspólnego, mocnego głosu różnym sektorom przemysłu.  

 

Więcej…

Opakowania dla produktów kosmetycznych na Targach PCI Days: czeka nas wiele zmian

 

Co się stanie z plastikowymi opakowaniami dla kosmetyków? Czy mogą zniknąć całkowicie z rynku? Czy istnieje tworzywo, którym można skutecznie zastąpić plastik i zachować jego najlepsze cechy? Na te i inne pytania starają się odpowiadać producenci opakowań, którzy trzymają rękę na pulsie.

Jak podaje Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol, w branży kosmetycznej aż 26% opakowań rocznie jest wykonane z tworzyw sztucznych, co przekłada się na 50 ton opakowań jednostkowych. Strategia Plastikowa, opisana w raporcie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego z 2019 roku zakłada, że do 2030 roku wszystkie wprowadzane na rynek opakowania z tworzyw sztucznych będą nadawały się do recyklingu. Sposobów na realizację założonego planu jest wiele, a każdy ma swoje zalety i wady.

Więcej…

2020 Informacje PIOIRO - zmiany prawne

W ostatnim czasie wprowadzono szereg ważnych zmian prawnych jak również będą odbywały się interesujące wydarzenia do udziału w których zapraszamy.

 Wydarzenia

II Ogólnopolskie Forum Transferu Technologii "Wygrany, bo Wspierany" - 18 marca

FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW BRANŻY OPAKOWAŃ Przemysł opakowań w obliczu nowych wyzwań - 4 marca

MODERN PACKAGING – ekotransformacja opakowań – wizja 2030 - 3 marca

 

Prawo

  1. Zmiana terminu składania sprawozdań dot. opakowań
  2. Nowe wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej
  3. Objaśnienie prawne Ministerstwa Klimatu w sprawie aktualizacji decyzji w zakresie gospodarki odpadami
  4. BDO - JPK już od czerwca dodatkowy obowiązek?
Więcej…

KONFERENCJA MODERN PACKAGING – EKOTRANSFORMACJA OPAKOWAŃ. WIZJA 2030. Nadarzyn 20200303

Zapraszamy na Konferencję MODERN PACKAGING – ekotransformacja opakowań i wizja 2030 która odbędzie się 3 marca 2020 podczas Międzynarodowych Targów Opakowań w Nadarzynie.

Więcej…

PCI Days 2020: The best suppliers in one place

PCI Days 2020: The best suppliers in one place

Ekscytująca wycieczka poprzez najnowsze rozwiązania dla branży farmaceutycznej i kosmetycznej, fascynujące wykłady merytoryczne w strefach inspiracji, a do tego branżowe konferencje tematyczne - to wszystko na Targach PCI Days 2020!

Nie może Cię tam zabraknąć dlatego już teraz zarezerwuj termin 4 – 5 czerwca i zaplanuj odwiedziny w Global EXPO w Warszawie.

Targi PCI Days to długo oczekiwane wydarzenie branżowe, oferujące kompleksową obsługę potrzeb przemysłu farmaceutycznego oraz kosmetycznego. Druga edycja to m.in.:

  • Bogata oferta wystawowa – wystawcami są producenci i dostawcy dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego,

  • Dwukrotnie większa powierzchnia wystawiennicza,

  • Liczne prelekcje merytoryczne w dwóch Strefach Inspiracji,

  • Konferencja Be Inspired – Nowości Surowcowe 2020/2021,

  • Konferencja Mikrobiologia produktów kosmetycznych i środowiska produkcyjnego,

  • Warsztaty dla zakupowców i wiele więcej!

Oferta wystawowa jest skierowana do przedstawicieli zakładów produkujących leki oraz kosmetyki.

Do udziału w wydarzeniu zapraszają Organizator - Wydawnictwo Farmacom oraz Partner Merytoryczny – Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.pcidays.pl oraz na naszych profilach LinkedIn oraz Facebook.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.