Opłata Recyklingowa na torby i inne zmiany

W dniu 22 sierpnia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001579

Opublikowanie w Dzienniku Ustaw oznacza wejście w życie większości zmian zawartych w noweli po 14 dniach

Ustawa wprowadza wiele zmian, które dotyczą niemalże wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich: 


Opłata recyklingowa obejmie od 1 września 2019 r. także torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału równej 50 mikrometrów i większej.

Obecnie przekazano do publikacji rozporządzenie ustalające wysokość opłaty recyklingowej w tej samej wysokości na lekkie torby jak i pozostałe z tworzyw sztucznych (20 groszy).

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//515/12323502/12621640/dokument414645.pdf

Za powyższą zmianą wprowadzono także obowiązki rejestracyjne i sprawozdawcze, których niedopełnienie wiąże się z ryzykiem nałożenia kar pieniężnych.  

OPŁATA RECYKLINGOWA ma obejmować wszystkie torby z tworzywa sztucznego, które są dystrybuowane konsumentom (z wyłączeniem zrywek stosowanych ze względów higienicznych np. na pieczywo). Więc zrywka na śrubki już będzie objęta. Przepisy wejdą 1 września.

Środki z opłaty recyklingowej będą przekazywane co kwartał, a nie jak obecnie rocznie, do Marszałka Wojewódzwa właściwego dla miejsca sprzedaży.

Przystąpienie właściciela nieruchomości niezamieszkałych do systemu odbioru odpadów komunalnych zorganizowanego przez gminę będzie dobrowolne.

Nowe przepisy regulują również kwestię odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady. Są to np. sklepy, galerie handlowe itp. Zgodnie z nowelą ustawy śmieciowej właściciele takich nieruchomości będą przystępowali do zorganizowanego przez gminę systemu odbioru odpadów komunalnych dobrowolnie. Obecnie właściciele nieruchomości niezamieszkanych nie mogli sami wyłączyć się z systemu gminnego. Z uwagi na okresy przejściowe zawarte do realizacji tego rozwiązania prawnego wejście w życie tego przepisu może być rozłożone w czasie.

Termin na złożenie wniosków o zmianę zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów (w celu dostosowania ich do ubiegłorocznej nowelizacji) został przesunięty na 5 marca 2020 r.

Niedotrzymanie tego terminu skutkuje wygaśnięciem zezwolenia, a przekazywanie odpadów takiemu podmiotowi wiąże się z ryzykiem nałożenia sankcji administracyjnych. Bardzo ważna zmiana umożliwiająca dostosowanie się do nowych bardziej restrykcyjnych wymagań w kolejnym półroczu.

Na skutek czego przedłużono termin składania wniosków o zmianę posiadanych zezwoleń na zbieranie odpadów, zezwoleń na przetwarzanie odpadów oraz zezwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie lub przetwarzanie odpadów do dnia 5 marca 2020 r. (art. 8. ust. 2 i 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw).

Ważną zmiana zawartą w noweli jest zniesienie regionalizacji w gospodarce odpadami– śmieci będzie można teraz wozić do instalacji w całej Polsce.

Nowe przepisy dają jednak samorządom 12 miesięcy na uchwalenie nowych regulaminów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach.

Do trzech lat wydłużono dozwolony okres magazynowania odpadów innych niż niebezpieczne, palne, niesegregowane (zmieszane) komunalne i pochodzące z przetworzenia komunalnych.

Są przypisane frakcje odpadów, które mogą być dłużej magazynowane niż rok.

Wprowadzono niewyczerpujący wykaz odpadów niepalnych, wraz z procedurą przyznania takiego charakteru innym odpadom.

Wprowadzi to istotne ułatwienia, w szczególności w zakresie operatów pożarowych, magazynowania odpadów oraz systemów monitoringu wizyjnego.

Wytwórca odpadów niebezpiecznych będzie – co do zasady – zwolniony z odpowiedzialności za ich zagospodarowanie dopiero w momencie przekazania ich do ostatecznego procesu odzysku lub unieszkodliwienia.

Dotychczas przeniesienie odpowiedzialności następowało w momencie przekazania ich pierwszemu upoważnionemu odbiorcy (nie osobie fizycznej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *