No module Published on Offcanvas position

POLSKA IZBA ODZYSKU I RECYKLINGU OPAKOWAŃPorozumienie z marszałkiem województwa w zakresie opakowań wielomateriałowych i po środkach niebezpiecznych  

2020 Informacje PIOIRO - zmiany prawne

W ostatnim czasie wprowadzono szereg ważnych zmian prawnych jak również będą odbywały się interesujące wydarzenia do udziału w których zapraszamy.

 Wydarzenia

II Ogólnopolskie Forum Transferu Technologii "Wygrany, bo Wspierany" - 18 marca

FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW BRANŻY OPAKOWAŃ Przemysł opakowań w obliczu nowych wyzwań - 4 marca

MODERN PACKAGING – ekotransformacja opakowań – wizja 2030 - 3 marca

 

Prawo

  1. Zmiana terminu składania sprawozdań dot. opakowań
  2. Nowe wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej
  3. Objaśnienie prawne Ministerstwa Klimatu w sprawie aktualizacji decyzji w zakresie gospodarki odpadami
  4. BDO - JPK już od czerwca dodatkowy obowiązek?
  1. Zmiana terminu składania sprawozdań dot. opakowań

W Dzienniku Ustaw z dnia 30.01.2020 r. opublikowana została ustawa z dnia 23.01.2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wejdzie w życie już następnego dnia tj. 31.01.2020 r.

Roczne sprawozdania za 2019 r., które, zgodnie z obowiązującymi do dzisiaj przepisami przedsiębiorcy musieliby złożyć do 31.01.2020 r. za pomocą elektronicznej bazy danych o odpadach, będą mogły być złożone do 30 czerwca.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000150

 

  1. Nowe wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej

W Dzienniku Ustaw z dnia 25.02.2020 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19.02.2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów. Wejdzie ono wżyciepo7 dniach od publikacji, czyli w środę 4 marca 2020j. By skorzystać z okresu przejściowego na dostosowanie instalacji do nowych wymogów, wniosek o uzgodnieni operatu przeciwpożarowego trzeba złożyć do 3 maja. Problemy i wymagania nałożone na jedną z branż odczujemy wszyscy. Za spełnienie kolejnych wymogów zapłacą wytwórcy odpadów.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000296

 Zgodnie z rozporządzeniem, miejsce przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania stałych odpadów palnych stanowi odrębną strefę pożarową, oddzieloną pasami wolnego terenu lub elementami oddzielenia przeciwpożarowego, zwaną dalej „strefą pożarową z odpadami stałymi”, o ile łączna objętość lub masa zgromadzonych odpadów przekracza odpowiednio 200 m3 lub 50 Mg. Ponadto rozporządzenie precyzuje, że należy zapewnić dostęp do wody (hydranty) i wskazuje, w jakiej ilości oraz drogę pożarową.

 Ważne są liczne okresy przejściowe.

Jednak, aby podmioty, które jeszcze nie złożyły do Państwowej Straży Pożarnej wniosku o uzgodnienie do  operatu przeciwpożarowego, zrobiły to najpóźniej do 3 maja 2020 r (przed wejściem w życie rozporządzenia). Później złożone dokumenty wymagają już spełnienia wymagań zawartych w rozporządzeniu (brak okresu przejściowego).

Komentarz https://www.prawo.pl/biznes/wymogi-przeciwpozarowe-magazynowanie-odpadow-zmiany-od-3-marca,498260.html

 

  1. Objaśnienie prawne Ministerstwa Klimatu w sprawie aktualizacji decyzji w zakresie gospodarki odpadami

Ministerstwo Klimatu opublikowało objaśnienie prawne dotyczące zmiany posiadanych decyzji w zakresie gospodarki odpadami: https://www.gov.pl/web/klimat/ministerstwo-klimatu-o-zmianie-posiadanych-decyzji-w-zakresie-gospodarki-odpadami

Komentarz https://www.prawo.pl/biznes/wnioski-o-przetwarzanie-odpadow-do-5-marca-skutki-objasnien,498225.html

 

4 BDO - JPK już od czerwca dodatkowy obowiązek?

 W ramach wdrażania przepisów dotyczących Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta warto rozważyć sposób zbierania informacji finansowych, jakie koszty są związane z gospodarką odpadami po produktach.

W tym zakresie potencjalne wykorzystanie do tego BDO wydaje się dobrym pomysłem jednak zakres i czas wdrożenia tego wymogu powinien być poddany pod dyskusje. 

Jednak już obecnie trwają prace, aby dane z BDO w zakresie dokumentowania obrotu odpadami weryfikować z danymi w JPK VAT.

W ramach danych zawartych na odpowiednim dokumencie elektronicznym generowanym w BDO wystawca będzie wprowadzał numer FVAT, która dokumentuje płatność za odbiór/zagospodarowanie odpadów.

W ramach danych zawartych na odpowiednim dokumencie elektronicznym generowanym w BDO wystawca będzie wprowadzał numer FVAT która dokumentuje płatność za odbiór/zagospodarowanie odpadów. W przypadku gdy w ramach usługi będzie realizowany więcej niż jeden odbiór na odpowiednich dokumentach:
- KPO – karta przekazania odpadów,
- KPOK – karta przekazania odpadów komunalnych,
- DPR – dokument potwierdzający recykling,
- DPO – dokument potwierdzający odzysk,

 Oczekiwanym efektem – w związku z wdrożeniem nowych możliwości analizy danych podchodzących z baz administracyjnych ma być zmniejszenie się szarej strefy w obrocie odpadami, i zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

 https://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-ministrow/prace-legislacyjne-rm-i/prace-legislacyjne-rady/wykaz-prac-legislacyjny/r62008,Projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-odpadach-oraz-niektorych-innych-ustaw.html

 

  1. Najbliższe wydarzenie z udziałem PIOIRO

W trakcie konferencji omówione zostaną najbardziej aktualne zagadnienia związane z nowym „ładem opakowaniowym”, którego genezą są regulacje dotyczące ograniczenia stosowania opakowań z tworzyw sztucznych, produkowanych z surowców kopalnych oraz regulacje dotyczące gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Omówione zostaną wady i zalety „tradycyjnych” tworzyw sztucznych jako materiały opakowaniowe oraz zaprezentowana zostanie perspektywa zastosowania w opakowaniach alternatywnych tworzyw sztucznych z surowców odnawialnych (biopolimerów).

 

Udział w konferencjach jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.

Formularz do rejestracji uczestnictwa oraz program znajduje się na stronach:

 

MODERN PACKAGING – ekotransformacja opakowań – wizja 2030

www.moden-packaging.pl3 marca

Konferencja na terenie targów Warsaw Pack (Ptak Warsaw EXPO, al. Katowicka 62, Nadarzyn k/ Warszawy).

 

FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW BRANŻY OPAKOWAŃ Przemysł opakowań w obliczu nowych wyzwań

http://www.pakowanie.info/forum-przedsiebiorcow-branzy-opakowan.html - 4 marca

Konferencja na terenie targów Warsaw Pack (Ptak Warsaw EXPO, al. Katowicka 62, Nadarzyn k/ Warszawy).

 

 II Ogólnopolskie Forum Transferu Technologii "Wygrany, bo Wspierany",

Program i zaproszenie w załączeniu, zgłoszenia i pytania na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Konferencja w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 22G w Łodzi w dniu 18.03.2020 r.

 

W szczególności zapraszam do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym „Wyzwania i szanse związane z Gospodarką w Obiegu Zamkniętym” którego jestem moderatorem. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele przedsiębiorców. W przypadku chęci aktywnego uczestniczenia w panelu i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami zapraszam do bezpośredniego kontaktu pod nr.tel 503080060 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

AKTUALNOŚĆI

Targi PCI DAYS – Pharma & Cosmetics Indrustry

 

 

Targi PCI DAYS – Pharma & Cosmetics Indrustry

8 – 9 września 2021 roku

Innowacyjne rozwiązania dla branży farmaceutycznej i kosmetycznej w jednym miejscu, bogaty program merytoryczny w strefach inspiracji, branżowe konferencje tematyczne - to wszystko znajdziesz na Targach PCI Days, które odbędą się 8 – 9 września 2021 roku w Global Expo w Warszawie

Więcej…

EUROPEAN CIRCULAR RETAIL CONGRESS 2021

Przewiduje się, że firmy skupiające się na zrównoważonym rozwoju osiągną lepsze wyniki finansowe niż te, które tego nie robią. Prognozuje się również, że będą one w stanie wypracować te wyniki w sposób lepiej odpowiadający potrzebom otaczającego nas świata.

Więcej…

Konferencja on-line

 

Szanowni Państwo,

Konferencja EkoSfera to dziesięć wyjątkowych debat o zróżnicowanej tematyce począwszy od transformacji energetycznej, adaptacji do zmian klimatu po elektromobilność, OZE na rozszerzonej odpowiedzialności producentów i gospodarce obiegu zamkniętego skończywszy. Patronat honorowy nad konferencją objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. 

Więcej…

Rekordowa liczba wystawców Tragów BIOEXPO WARSAW

 

Rekordowa liczba wystawców Tragów BIOEXPO WARSAW

3B – Branżowo, Biznesowo, Bezpiecznie

BIOEXPO Warsaw.

 

Światowy rynek żywności ekologicznej przekroczył wartość 100 mld dolarów. Polacy na produkty BIO w 2019 roku wydali blisko 1,2 mld złotych we wszystkich kanałach zakupowych: sklepach specjalistycznych, sieciach FMCG i sklepach on-line. Sprzedaż wartościowa produktów ekologicznych rośnie dynamicznie, średnio +20% rok do roku, czyli 3,5 razy szybciej niż sprzedaż całego koszyka zakupowego w Polsce. Pojawienie się pandemii nie powstrzymało rozwoju sprzedaży produktów BIO, a wręcz przeciwnie, można zauważyć zwiększenie zainteresowania produktami wysokiej jakości, w tym produktami z logo zielonego liścia.

Więcej…

Targi pomagają przedsiębiorcom

 

Targi pomagają przedsiębiorcom


Darmowe stoisko bezpłatna zabudowa i duża porcja skrojonych na miarę szkoleń – branża targowa łączy siły i wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pierwsza edycja unikalnego wydarzenia Targi Dają Więcej, odbędzie się w ostatni weekend sierpnia w Poznaniu.

Więcej…

Stronę zainstalował wserwis.waw.pl  Obsługa informatyczna, Informatyk Żoliborz