No module Published on Offcanvas position

Debata o zielonej transformacji w miastach

Debata o zielonej transformacji w miastach

Walka z konsekwencjami kryzysu klimatycznego w dużej mierze spoczywa na samorządach lokalnych, które są odpowiedzialne za wdrożenie ok. 90% działań adaptacyjnych do zmiany klimatu i 70% działań łagodzących zmiany klimatu. Jak na poziomie lokalnym efektywnie wdrażać finansowe narzędzia odbudowy gospodarczej na bazie paktów na rzecz zmian klimatycznych?

To jedno z kluczowych pytań na jakie odpowiadać będą uczestnicy pierwszej sesji plenarnej Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. To nowe wydarzenie, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju.

Skutki zmian klimatycznych w pierwszej kolejności dotkną najsłabszych w społeczeństwie. Sam proces wprowadzania koniecznych reform jest wielkim wyzwaniem dla samorządów, mieszkańców i sektora prywatnego. Wymaga działania w wielu obszarach – od planowania przestrzennego, inwestycji infrastrukturalnych, zmian transportu, w tym transportu publicznego – po działania edukacyjne. Aby ten ambitny pakiet działań mógł być zrealizowany musi uwzględniać lokalne uwarunkowania i potrzeby regionalne oraz zapewnić władzom lokalnym dostęp do bezpośredniego finansowania zielonych inwestycji czy klimatycznych wydatków socjalnych.

Czy odpowiedzialność społeczna kreowana przez samorządy i przedsiębiorstwa ma znaczenie dla odbudowy gospodarczej? W jaki sposób i z jakich źródeł finansować inwestycje związane z adaptacją do zmian klimatu? Te i inne pytania będą przedmiotem dyskusji ekspertów w Poznaniu w drugim tygodniu października. W debacie wezmą udział:

• Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm

• Jadwiga Emilewicz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

• Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

• Andrzej Porawski, Dyrektor Biura, Związek Miast Polskich

• Pavel Šolc, Prezes Zarządu, Volkswagen Group Polska

Wystąpienie wprowadzające wygłosi Teresa Czerwińska, Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Debata "Zazielenianie odbudowy w miastach", której gospodarzem będzie Związek Miast Polskich otworzy cykl sesji plenarnych pierwszego dnia Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Następnie zaproszeni paneliści poruszą tematy takie jak m.in.: zielona i cyfrowa transformacja oraz nowoczesne usługi publiczne w samorządach. Na drugi dzień zaplanowano szereg dyskusji związanych z wyzwaniami klimatycznymi dotyczących projektów wodorowych, pakietu Fit for 55, rozwoju zeroemisyjnego transportu oraz zarządzania ryzykiem zmian klimatu. Finałem forum będzie Debata Liderów Samorządów – Mapa trendów i wyzwań systemowych dla samorządów lokalnych, z udziałem Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego, Jacka Karnowskiego, Prezydenta Miasta Sopotu, Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania, Hanny Zdanowskiej, Prezydent Miasta Łodzi, Tadeusza Czajki, Wójta Gminy Tarnowo Podgórne i Krzysztofa Iwaniuka, Przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP.

Europejskie Forum Samorządowe odbędzie się w Poznań Congress Center, w dniach od 11 do 12 października. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony internetowej: www.localtrends.pl

Program wydarzenia: https://localtrends.pl/pl/o-forum/program/

Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Miasta Sopotu, we współpracy z partnerami strategicznymi Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.


Kontakt dla mediów:

Zuzanna Mojska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 696 090

Stronę zainstalował wserwis.waw.pl  Obsługa informatyczna, Informatyk Żoliborz