Projekt badawczy CORNET: HumidWRAP
Tytuł: Aktywne opakowanie regulujące wilgotność i zawartość wody
Humidity and Water Regulating Active Packaging
Planowany okres realizacji projektu: 01.04.2018 – 31.03.2020
Projekt międzynarodowy realizowane w programach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA Cornet – 23
WARTOŚĆ PROJEKTU 239 637,50 EURO
Strona internetowa programu: https://www.cornet.online/
Na rynku funkcjonują rozmaite produkty, których jakość i okres trwałości uzależnione są od zawartości wilgoci oraz od ich podatności na zmiany wilgotności otoczenia i wewnątrz opakowania. Przykładowo, mogą to być produkty piekarnicze (chleb, pozostałe pieczywo, ciastka), jak również elektronika, instrumenty (drewniane), czy też stare dokumenty i malarstwo (dzieła sztuki). Niekorzystne zmiany spowodowane nadmierną wilgocią mogą polegać na korozji, niszczącym działaniu mikroorganizmów (do których nadmiernego wzrostu przyczynia się wilgotne środowisko), czy też niekorzystnymi zmianami tekstury w przypadku wyrobów piekarniczych (utrata kruchości, wysychanie).
Celem projektu HumidWRAP jest zabezpieczenie produktów poprzez aktywne opakowanie z papieru i/lub tworzyw sztucznych, regulujące i kontrolujące zmiany wilgotności i zawartość wody w produktach. Docelowo wilgotność wewnątrz opakowania będzie optymalna dla utrzymania jakości zapakowanych produktów. Opakowanie potencjalnie może być stosowane do żywności (utrzymanie i wydłużenie okresu trwałości, świeżości i jakości), jak również dla produktów niespożywczych. W projekcie zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania mające na celu regulowanie wilgotności w opakowaniu; higroskopijne, aktywne substancje stanowić będą składniki kompozytowych lub wielowarstwowych materiałów opakowaniowych.
Aby zoptymalizować efektywność opracowanego rozwiązania zastosowany zostanie model matematyczny i przeprowadzone będą testy przechowalnicze.
W Projekcie udział wezmą następujące jednostki badawcze:
– PTS (Papiertechnische Stiftung), Niemcy – Koordynator,
– Fraunhofer IVV (Fraunhofer-Institutes für Verfahrenstechnik und Verpackung), Niemcy,
– Fraunhofer LBF (Fraunhofer-Institut für Betriebsfestigkeit und Systemzuverlässigkeit), Niemcy,
– CELABOR (Centre de Services Scientifiques et Techniques), Belgia,
– CERTECH (Centre de Ressources Technologiques en Chimie), Belgia,
– COBRO ((Instytut Badawczy Opakowań), Polska,
– CBIMO/ZUT (Centrum Bioimmobilizacji I Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych), Polska.
Koordynatorem projektu w Polsce jest POLSKA IZBA ODZYSKU I RECYKLINGU OPAKOWAŃ
O Projekcie „HumidWrap“
Aktywne opakowanie regulujące wilgotność i zawartość wody
Na rynku funkcjonują rozmaite produkty, których jakość i okres trwałości uzależnione są od zawartości wilgoci oraz ich podatności na zmiany wilgotności otoczenia i wewnątrz opakowania. Przykładowo, mogą to być produkty piekarnicze (chleb, pozostałe pieczywo, ciastka), a także elektronika, instrumenty (drewniane), czy też stare dokumenty i malarstwo (dzieła sztuki). Niekorzystne zmiany spowodowane nadmierną wilgocią mogą polegać na niszczącym działaniu mikroorganizmów (do których nadmiernego wzrostu przyczynia się wilgotne środowisko), korozji, czy też niekorzystnymi zmianami tekstury w przypadku wyrobów piekarniczych (utrata kruchości, wysychanie).
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w ramach inicjatywy CORNET realizowany jest projekt HumidWrap.
W projekcie uczestniczą zagraniczni partnerzy z Niemiec oraz Belgii). W Polsce projekt jest koordynowany przez Polską Izbę Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOiRO), a poszczególne zadania są realizowane przez dwie jednostki badawcze: Instytut Badawczy Opakowań (COBRO) oraz Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych (CBIMO, ZUT).
Cele projektu:
- Innowacyjny materiał opakowaniowy na bazie papieru/ tworzyw sztucznych (w tym kompozytów)
do formowania opakowań aktywnych; - Opakowanie aktywne z funkcją regulacji wilgotności do kontaktu z żywnością;
- Utrzymanie lub/i poprawa jakości zapakowanych produktów piekarniczych
Jak to działa?
Jak to osiągniemy?
- Opracowanie dynamicznego modelu matematycznego, który ma opisywać stężenie wilgoci w przestrzeni opakowania. Posłuży on do optymalizacji geometrii opakowania oraz samego materiału. Dodatkowo model matematyczny zostanie wykorzystany jako narzędzie do symulowania oraz odtwarzania warunków produkcji.
- Identyfikacja i selekcja odpowiednich dodatków regulujących wilgotność, a następnie wprowadzenie ich
do opakowania (papier/ tworzywo sztuczne/ laminat) w postaci aktywnej powłoki i/lub warstwy. - Weryfikacja skuteczności uzyskanych materiałów opakowaniowych w warunkach rzeczywistych
(testy przechowywania i ocena jakościowa pakowanych produktów), w tym ich charakterystyka.