No module Published on Offcanvas position

Podatek od deszczu 2022

"Podatek od deszczu": rozszerzona lista podmiotów objętych opłatą za zmniejszenie retencji terenowej

 

W związku z przeciwdziałaniem skutkom suszy rząd zaprezentował drugi projekt zmian regulacyjnych Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Jedną z propozycji legislacyjnych jest rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do zapłaty opłaty za zmniejszenie retencji terenowej, popularnie nazywanej „podatkiem od deszczu”. W obecnym kształcie nowy podatek zapłaci w praktyce każdy, bez względu na wielkość powierzchni nieruchomości.

 

Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

 

Wcześniej tą opłatą były objęte nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 lub obiekty budowlane trwale związane z gruntem, mające wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Zgodnie z art. 269 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. poz. 1566 i 2180, dalej jako: „Prawo wodne”).

 

Wskutek proponowanych zmian zlikwidowane zostaną dodatkowe warunki zawarte w ustawie, co wpłynie na to kto będzie zobowiązany do zapłaty przedmiotowej opłaty.

 

Według projektu samorządy będą ustalać wysokość nowego podatku dla poszczególnych podmiotów i będą informować podmioty zobowiązane poprzez dostarczenie właściwej informacji w tym zakresie.  

 

Przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

 

Prace legislacyjne i opiniowanie pod poniższym linkiem

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12356956/katalog/12857592#12857592

AKTUALNOŚĆI

2022 Konkurs 11. Strefa Studenta

 

 

2022 Konkurs 11. Strefa Studenta – startujemy z zapisami!

Ruszyła rejestracja na Konkurs 11. Strefa Studenta, organizowany podczas 14. edycji Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations, które odbędą się w dn. 31.05.-01.06.2022 w EXPO XXI Warszawa. Na zgłoszenia czekamy do 11 kwietnia.

Więcej…

17 marca 2022 konferencja EME. Energy. Management. Environment

Wydział Zarządzania Politechniki Wrocławskiej we współpracy z Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu zapraszają na międzynarodową konferencję online – EME. Energy. Management. Environment 2022., która będzie miała miejsce 17 marca 2022 roku na platformie zoom.

PIOIRO będzie aktywnie uczestniczyło w debacie dotyczącej GOZ. Zapraszamy do udziału.

Więcej…

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje dotyczące biotworzyw

Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie nadchodzących ram politycznych dotyczących tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego, biodegradowalnych i kompostowalnych. Informacje od obywateli i zainteresowanych stron zostaną opublikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej UE ds. Środowiska, która jest otwarta na opinie do 15 marca 2022 r.

Więcej…

Informacja prasowa - Forum 2021

 

Dwa dni pełne rozmów o inteligentnych miastach, wsiach, ochronie środowiska i Europejskim Zielonym Ładzie – to efekt VI Forum Green Smart City, które odbyło się na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie!
Wyjątkowa, VI edycja Forum Green Smart City, tym razem w formule hybrydowej, zaowocowała ogromną liczbą rozmów zarówno na żywo, jak i online. Wśród uczestników znaleźli się samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni wyższych i agend pracujących na rzecz ochrony środowiska, a także mieszkańcy nie tylko Małopolski, ale również Polski i zagranicy. Rozmawiano o najważniejszych wyzwaniach XXI wieku, pozostających w ścisłym związku z naukami przyrodniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem tematów dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu.

Więcej…

Informacja prasowa 29.10.2021 r.

 

Informacja prasowa 29.10.2021 r.


EkoSfera jako okazja do prezentacji priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Konferencja EkoSfera była okazją do dyskusji o postępujących zmianach klimatu oraz wynikającej z nich konieczności transformacji energetycznej w Polsce. W ramach spotkania odbyły się cztery sesje tematyczne dotyczące wyzwań związanych z transformacją, adaptacją miast do zmian klimatu, gospodarowaniem zasobami wodnymi oraz ekoprojektowaniem.

Więcej…

Stronę zainstalował wserwis.waw.pl  Obsługa informatyczna, Informatyk Żoliborz