No module Published on Offcanvas position

Komisja Europejska zamierza zakazać stosować produkty jednorazowe z tworzyw sztucznych


Unia Europejska przygotowuje pakiet środków do walki z jednorazowymi produktami z tworzyw sztucznych.
 

Komisja Europejska zamierza zakazać wprowadzać wybrane jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych. Powodem jest walka z ich dużym udziałem w pływających odpadach w morzach i oceanach.

Zgodnie z projektem dyrektywy, zakaz powinien obowiązywać dla jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, dla których alternatywa jest łatwo dostępna i przystępna cenowo. Zakresem obowiązywania przepisów mają być objęte jednorazowe naczynia, sztućce, słomki do napojów, patyczki higieniczne i wykonane z tworzyw sztucznych uchwyty do balonów. Ponadto, planuje się wprowadzenie instrumentów ograniczających korzystanie z jednorazowych opakowań do żywności, które sprzedają punkty gastronomiczne (zarówno do sporzycia produktu na miejscu jak i na wynos).

Kolejną propozycją poddaną pod dyskusję przez komisarza UE ds. budżetu Günther Oettinger jest pobieranie od władz krajów UE określonej opłaty za każdy kilogram odpadów z tworzyw sztucznych, nienadających się do recyklingu. Według propozycji taka opłata może wynieść 80 eurocentów za kilogram. Jego zdaniem, taki środek pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych.

Przypomnijmy, że na początku 2018 roku Unia Europejska przyjęła plan strategiczny w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Zakłada się, że do 2030 roku prawie cały materiał opakowaniowy na rynku UE musi podlegać recyklingowi.

W UE produkowane jest rocznie 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, z których na dzień dzisiejszy tylko 30% gromadzi się do recyklingu.

By projekt mógł być przyjęty, musi zostać najpierw zatwierdzony przez 28 państw członkowskich UE oraz przez Parlament Europejski. 
 
Broszura informacyjna
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-3927_en.htm
 
Projekty przepisów
1/ Proposal for a directive on the reduction of the impact of certain plastic products on the environment
2/ Reducing Marine Litter: action on single use plastics and fishing gear

AKTUALNOŚĆI

Targi PCI DAYS – Pharma & Cosmetics Indrustry

 

 

Targi PCI DAYS – Pharma & Cosmetics Indrustry

8 – 9 września 2021 roku

Innowacyjne rozwiązania dla branży farmaceutycznej i kosmetycznej w jednym miejscu, bogaty program merytoryczny w strefach inspiracji, branżowe konferencje tematyczne - to wszystko znajdziesz na Targach PCI Days, które odbędą się 8 – 9 września 2021 roku w Global Expo w Warszawie

Więcej…

EUROPEAN CIRCULAR RETAIL CONGRESS 2021

Przewiduje się, że firmy skupiające się na zrównoważonym rozwoju osiągną lepsze wyniki finansowe niż te, które tego nie robią. Prognozuje się również, że będą one w stanie wypracować te wyniki w sposób lepiej odpowiadający potrzebom otaczającego nas świata.

Więcej…

Konferencja on-line

 

Szanowni Państwo,

Konferencja EkoSfera to dziesięć wyjątkowych debat o zróżnicowanej tematyce począwszy od transformacji energetycznej, adaptacji do zmian klimatu po elektromobilność, OZE na rozszerzonej odpowiedzialności producentów i gospodarce obiegu zamkniętego skończywszy. Patronat honorowy nad konferencją objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. 

Więcej…

Rekordowa liczba wystawców Tragów BIOEXPO WARSAW

 

Rekordowa liczba wystawców Tragów BIOEXPO WARSAW

3B – Branżowo, Biznesowo, Bezpiecznie

BIOEXPO Warsaw.

 

Światowy rynek żywności ekologicznej przekroczył wartość 100 mld dolarów. Polacy na produkty BIO w 2019 roku wydali blisko 1,2 mld złotych we wszystkich kanałach zakupowych: sklepach specjalistycznych, sieciach FMCG i sklepach on-line. Sprzedaż wartościowa produktów ekologicznych rośnie dynamicznie, średnio +20% rok do roku, czyli 3,5 razy szybciej niż sprzedaż całego koszyka zakupowego w Polsce. Pojawienie się pandemii nie powstrzymało rozwoju sprzedaży produktów BIO, a wręcz przeciwnie, można zauważyć zwiększenie zainteresowania produktami wysokiej jakości, w tym produktami z logo zielonego liścia.

Więcej…

Targi pomagają przedsiębiorcom

 

Targi pomagają przedsiębiorcom


Darmowe stoisko bezpłatna zabudowa i duża porcja skrojonych na miarę szkoleń – branża targowa łączy siły i wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pierwsza edycja unikalnego wydarzenia Targi Dają Więcej, odbędzie się w ostatni weekend sierpnia w Poznaniu.

Więcej…

Stronę zainstalował wserwis.waw.pl  Obsługa informatyczna, Informatyk Żoliborz