No module Published on Offcanvas position

Komisja Europejska zamierza zakazać stosować produkty jednorazowe z tworzyw sztucznych


Unia Europejska przygotowuje pakiet środków do walki z jednorazowymi produktami z tworzyw sztucznych.
 

Komisja Europejska zamierza zakazać wprowadzać wybrane jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych. Powodem jest walka z ich dużym udziałem w pływających odpadach w morzach i oceanach.

Zgodnie z projektem dyrektywy, zakaz powinien obowiązywać dla jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, dla których alternatywa jest łatwo dostępna i przystępna cenowo. Zakresem obowiązywania przepisów mają być objęte jednorazowe naczynia, sztućce, słomki do napojów, patyczki higieniczne i wykonane z tworzyw sztucznych uchwyty do balonów. Ponadto, planuje się wprowadzenie instrumentów ograniczających korzystanie z jednorazowych opakowań do żywności, które sprzedają punkty gastronomiczne (zarówno do sporzycia produktu na miejscu jak i na wynos).

Kolejną propozycją poddaną pod dyskusję przez komisarza UE ds. budżetu Günther Oettinger jest pobieranie od władz krajów UE określonej opłaty za każdy kilogram odpadów z tworzyw sztucznych, nienadających się do recyklingu. Według propozycji taka opłata może wynieść 80 eurocentów za kilogram. Jego zdaniem, taki środek pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych.

Przypomnijmy, że na początku 2018 roku Unia Europejska przyjęła plan strategiczny w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Zakłada się, że do 2030 roku prawie cały materiał opakowaniowy na rynku UE musi podlegać recyklingowi.

W UE produkowane jest rocznie 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, z których na dzień dzisiejszy tylko 30% gromadzi się do recyklingu.

By projekt mógł być przyjęty, musi zostać najpierw zatwierdzony przez 28 państw członkowskich UE oraz przez Parlament Europejski. 
 
Broszura informacyjna
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-3927_en.htm
 
Projekty przepisów
1/ Proposal for a directive on the reduction of the impact of certain plastic products on the environment
2/ Reducing Marine Litter: action on single use plastics and fishing gear

AKTUALNOŚĆI

POLECO – czas na prawdziwe spotkania

informacja prasowa Poznań, 16.09.2021 r.


POLECO – czas na prawdziwe spotkania

Branżę gospodarki odpadami w najbliższym czasie czeka wiele wyzwań. O tym, jak sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony klimatu i środowiska, będzie można porozmawiać podczas targów POLECO, które odbędą się w dniach 13-15 października.

Zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców – to niektóre z rozwiązań przyjętych przez rząd w projekcie nowelizacji ustawy
o odpadach. Miniony rok to także kilka innych istotnych zmian w polskim prawodawstwie m.in.: rządowy program „Polski Ład” czy „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”. – Jak te zmiany legislacyjne wpłyną na inwestycje w samorządach, przedsiębiorstwach czy gospodarce komunalnej? Odpowiedzi poszukamy razem z wystawcami i zwiedzającymi targi POLECO – mówi Paulina Pietrzak, dyrektor Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO.

Więcej…

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia projektu przyszłego systemu kaucyjnego w Polsce

System kaucyjny tworzyć będą wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym. Wprowadzających reprezentował będzie jeden podmiot odpowiedzialny za zarządzanie systemem.

 System ten mają stworzyć przedsiębiorcy:

Więcej…

Rusza piąta edycja konkursu promującego ideę gospodarki obiegu zamkniętego

Informacja prasowa Poznań, 10.09.2021 r.

Rusza piąta edycja konkursu promującego ideę gospodarki obiegu zamkniętego

Więcej…

VI Forum Green Smart City

Mamy zaszczyt zaprosić na VI Forum Green Smart City organizowane przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o.o. oraz InnoTechKrak. Forum odbędzie się w dniach 28-29 października 2021 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie.

Więcej…

NAJLEPSZE PRAKTYKI W RAMACH ZMNIEJSZANIA ILOŚCI JEDNORAZOWYCH TWORZYW SZTUCZNYCH W EUROPIE I ICH WYCOFYWANIA

Katalog opisuje ponad 160 innowacyjnych najlepszych praktyk, które zostały już wdrożone i okazały się skuteczne.

Więcej…

Stronę zainstalował wserwis.waw.pl  Obsługa informatyczna, Informatyk Żoliborz