No module Published on Offcanvas position

Debata o zielonej transformacji w miastach

Debata o zielonej transformacji w miastach

Walka z konsekwencjami kryzysu klimatycznego w dużej mierze spoczywa na samorządach lokalnych, które są odpowiedzialne za wdrożenie ok. 90% działań adaptacyjnych do zmiany klimatu i 70% działań łagodzących zmiany klimatu. Jak na poziomie lokalnym efektywnie wdrażać finansowe narzędzia odbudowy gospodarczej na bazie paktów na rzecz zmian klimatycznych?

To jedno z kluczowych pytań na jakie odpowiadać będą uczestnicy pierwszej sesji plenarnej Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. To nowe wydarzenie, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju.

Skutki zmian klimatycznych w pierwszej kolejności dotkną najsłabszych w społeczeństwie. Sam proces wprowadzania koniecznych reform jest wielkim wyzwaniem dla samorządów, mieszkańców i sektora prywatnego. Wymaga działania w wielu obszarach – od planowania przestrzennego, inwestycji infrastrukturalnych, zmian transportu, w tym transportu publicznego – po działania edukacyjne. Aby ten ambitny pakiet działań mógł być zrealizowany musi uwzględniać lokalne uwarunkowania i potrzeby regionalne oraz zapewnić władzom lokalnym dostęp do bezpośredniego finansowania zielonych inwestycji czy klimatycznych wydatków socjalnych.

Czy odpowiedzialność społeczna kreowana przez samorządy i przedsiębiorstwa ma znaczenie dla odbudowy gospodarczej? W jaki sposób i z jakich źródeł finansować inwestycje związane z adaptacją do zmian klimatu? Te i inne pytania będą przedmiotem dyskusji ekspertów w Poznaniu w drugim tygodniu października. W debacie wezmą udział:

• Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm

• Jadwiga Emilewicz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

• Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

• Andrzej Porawski, Dyrektor Biura, Związek Miast Polskich

• Pavel Šolc, Prezes Zarządu, Volkswagen Group Polska

Wystąpienie wprowadzające wygłosi Teresa Czerwińska, Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Debata "Zazielenianie odbudowy w miastach", której gospodarzem będzie Związek Miast Polskich otworzy cykl sesji plenarnych pierwszego dnia Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Następnie zaproszeni paneliści poruszą tematy takie jak m.in.: zielona i cyfrowa transformacja oraz nowoczesne usługi publiczne w samorządach. Na drugi dzień zaplanowano szereg dyskusji związanych z wyzwaniami klimatycznymi dotyczących projektów wodorowych, pakietu Fit for 55, rozwoju zeroemisyjnego transportu oraz zarządzania ryzykiem zmian klimatu. Finałem forum będzie Debata Liderów Samorządów – Mapa trendów i wyzwań systemowych dla samorządów lokalnych, z udziałem Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego, Jacka Karnowskiego, Prezydenta Miasta Sopotu, Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania, Hanny Zdanowskiej, Prezydent Miasta Łodzi, Tadeusza Czajki, Wójta Gminy Tarnowo Podgórne i Krzysztofa Iwaniuka, Przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP.

Europejskie Forum Samorządowe odbędzie się w Poznań Congress Center, w dniach od 11 do 12 października. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony internetowej: www.localtrends.pl

Program wydarzenia: https://localtrends.pl/pl/o-forum/program/

Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Miasta Sopotu, we współpracy z partnerami strategicznymi Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.


Kontakt dla mediów:

Zuzanna Mojska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 696 090

AKTUALNOŚĆI

Fit for 55” – co oznaczają dla Polski nowe przepisy klimatyczne?

 

Informacja prasowa 11.10.2021 r.


„Fit for 55” – co oznaczają dla Polski nowe przepisy klimatyczne?

Wraz z uchwaleniem przez Unię Europejską Prawa Klimatycznego, cel neutralności klimatycznej w 2050 roku w całej UE oraz przejściowy cel 55 proc. na 2030 rok, stały się elementem europejskiego porządku prawnego. Jak nowe wytyczne dostosować do polskich realiów? Na to pytanie poszukają odpowiedzi uczestnicy EkoSfery, organizowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 14. października podczas targów POLECO.

Więcej…

Zapraszamy do uczestniczenia w Eko Sferze w godzinach 13.15-14.15 pierwszego dnia konferencji (13.10.2020)

Szanowni Państwo,

Kompleksowa oferta ekologicznych trendów oraz technologicznych nowości dla branży ochrony klimatu, ale także różnych gałęzi przemysłu i przedsiębiorstw uwzględniających w swojej działalności aspekty środowiskowe, będzie zaprezentowana podczas targów POLECO.

Więcej…

Jak transformować ciepłownictwo? O klimatycznych zmianach dla Polski podczas EkoSfery

Transformacyjne wyzwania ciepłownictwa, walka o czyste powietrze, a także przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet „Fit for 55” będą tematami konferencji organizowanej w ramach EkoSfery, 14 października przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podczas targów POLECO.

EkoSfera to coroczna inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która w tym roku odbędzie się w formule hybrydowej. Stacjonarnie w konferencji będzie można uczestniczyć w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a on-line na Facebooku i stronie internetowej www.poleco.pl oraz na stronie internetowej i Facebooku Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Podczas konferencji postaramy się odpowiedzieć na bardzo ważne pytania. W jaki sposób realizując politykę klimatyczną, realizować równocześnie politykę ochrony środowiska? Jak przyjąć wyzwania, żeby nie stracić z oczu społeczeństwa, człowieka, naszych potrzeb? W jaki sposób wspierać rozwój elektromobilności, energetyki konsumenckiej? Jak transformować ciepłownictwo? – zauważa prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej…

Debata o zielonej transformacji w miastach

Debata o zielonej transformacji w miastach

Walka z konsekwencjami kryzysu klimatycznego w dużej mierze spoczywa na samorządach lokalnych, które są odpowiedzialne za wdrożenie ok. 90% działań adaptacyjnych do zmiany klimatu i 70% działań łagodzących zmiany klimatu. Jak na poziomie lokalnym efektywnie wdrażać finansowe narzędzia odbudowy gospodarczej na bazie paktów na rzecz zmian klimatycznych?

Więcej…

Produkt w obiegu – pogodzić wzrost gospodarczy i dbałość o środowisko

Produkt w obiegu – pogodzić wzrost gospodarczy i dbałość o środowisko

Już po raz piąty polscy przedsiębiorcy zaprezentowali innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ekologii. W konkursie PRODUKT W OBIEGU udział wzięli producenci, dystrybutorzy, projektanci i usługodawcy, którzy działają w idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

Więcej…

Stronę zainstalował wserwis.waw.pl  Obsługa informatyczna, Informatyk Żoliborz